Prvi korak prilikom kupovine PU farbe i podloge (koja se nanosi pre farbanja) je da naglasite prodavcu koju kvadraturu zelite da farbate i on ce sigurno znati da Vam kaze koja je dovoljna kolicina za to sto farbate.
* prvi nanos je podloga (temeljna) sa odredjenim katalizatorom i naravno bez razredjivaca
* drugi nanos je zavrsna sa odredjenim katalizatorom i razredjivacem
Nakon kupovine farbe ne zaboravite da dete je verovatno dobiti u pvc ambalaži (za metalnu nije problem),pa obratite posebnu pažnju na katalizator, jer on u dodiru sa svetlosti reaguje i počinje da stvrdnjava.Ako vam ostane predugo na svetlosti (u zavisnosti od temperature) dobidete jogurt ili puding, te je onda neupotrebljiv.
Za farbanje vam nije potrebna komora, ali je potreban zatvoren prostor sa što boljom ventilacijom.
SAVET:prilikom prskanja, trudite se da se okrenete tako da farba iz pištolja ide prema ventilatoru
Sada dolazi na red mešanje osnovne(kataliziranje). Potrebna vam je:
* posuda
* vaga,po mogudnosti digitalna
* mesalica (ne za beton)
* digitron
* pištolj sa diznom u rasponu od 1.4-1.8
Kod velike vedine PU lakova,katalizira se sa 40-50% katalizatora,osim ako proizvodjač drugačije preporučuje (a to vredi ako je osnovna sa vecim procentom suve materije, pa se onda katalizira sa 20% katalizatora).
Da napomenem PU lakovi se uvek mešaju težinski, za razliku od auto-programa koji je zapreminski.
Evo matematike za kataliziranje:
Nasuti 400 grama farbe,dodati 10% neke završne (u zavisnosti šta imate i približno onoj koja de biti završna) ,nakon toga dodati katalizator 40% i promešati.Nije potrebno dodavati u osnovnu razredjivač,osim ako nije dugo stajala.
Prilikom farbanja pritisak reducirati na 1-1.2bara (iz prostog razloga što želite da što više osnovne naneste, a ne da odlazi u maglu).Na protoku materijala otvoriti na full.
Uraditi prskanje kantova u krug,zatim prskati površinu i ponovo se vratiti na kantove (jer je mdf ved povukao u sebe prvu količinu boje)
SAVET: ne štedeti na nanošenju, jer treba da bude što više“mesa“ za šmirglanje
Ako negde i procuri i slije se nije problem šmirgla sve poravna.Nakon sušenja zadnje strane (naličja) prskati lice istim redosledom:
prvo kantove u krug, zatim površinu
Interval sušenja osnovne izmedju slojeva je 3-6 h,što znaci da je nakon 6 sati potrebno izvršiti šmirglanje da bi slededi sloj bolje „uhvatio“.
SAVET:pre svakog slededeg prskanja, kantove i šare ovlaš prešmirglati sa p240 zato jer de svaki slededi sloj bolje popuniti i poravnati površinu.
Da ponovimo:
Naličje je dovoljno prskati 1 ruku (ne štedeti ,nego nalivati),lice 2-3 ruke u zavisnosti od runda i šare,a šare i kantove ,redovno ,u medjuintervalima prešmirglati blago i jos 1-2 ruke „naliti“ u šaru.
U slededoj fazi prelazimo na šmirglanje osnovne.
Sve ravne površine radite vibracionom šlajfericom kredudi od naličja ,pa zatim ručno provudi šmirglu p320 preko ivica,a na kraju, okrenuti i raditi lice šlajfericom.
SAVET:prilikom šmirglanja šlajfericom uvek zahvatati središnji deo vrata da bi bilo ravnomerno skinuto i poravnato.
Kada je površina uradjena šlajfericom, šaru ili neke motive šmirglati ručno. Naravno,dobro bi bilo da nešto postavite ispod šmirgle tako da prati oblik šare (klocnu mdf-a,za uvale je dobar marker…)
Za šmirglanje kantova treba koristiti p240 u prvom prolazu (block sanding) jer se skidaju prelivi,zadebljanja i suze od farbe,a kad se poravna onda ručno sa p320.
Kad se završi kompletno šmirglanje, potrebno je sve površine predi sa granulacijom p400 (da bi se boja lakše i lepše razlivala i zatezala)
Tada vrata treba dobro kompresorom izduvati ,pa obrisati suvom krpom (magicnom ) jer ona odstranjuje staticku prašinu ,pa onda još jednom izduvati da se uklone i najstinija zrna prašine.
Zamešati mix završne sledecom formulom:
boja + katalizator 50% + razredjivac 20% (bez razmisljanja jer su pu-lakovi uvek gusti).Po potrebi se može dodati i do 30% razredjivača,što zavisi od veličine površine i tona boje (u tom slučaju dete morati predi iz više puta)
Primer: 500gr boje + 250gr katalizatora + 150gr razredjivača = 900grama gotovog mixa.
Prskati diznom u rasponu od 1.3-1.6 sa pritiskom od 1,8-2 bara na udaljenosti od 15-18 cm od supstrata.
Sve je ovo relativno, jer de zavisiti od toga da li imate hvlp ili rp pištolj i naravno kakav kompresor imate.
SAVET:kad prskate sa završnom naličje, uvek uradite prvo kantove pa onda površinu,a tako isto i lice prvo kantove pa površinu.(znaci da kantove prskamo 2 puta!!!)Brzo dete uvideti zašto.
Kad se uradi završna u matu, adekvatno treba da pokrije i na najoštrijim mestima jednako ,ako ne,morate još jedno prskanje.
Ako se zahteva visoki sjaj ,kao u ovom slučaju, treba sačekati minimum 1 dan da farba“odradi“, jer demo lakirati akrilom (auto clear) jer on daje najbolji sjaj i podložan je poliranju (sto za PU lakove u sjaju nije slučaj, jer su mnogo tvrdji od akrila pa je otežano poliranje)