Pre nego što se sami upustite i krenete u farbanje stolarije dobro razmislite. Ovaj proces nije ni lagan ni brz. Ukoliko ste ipak odlučili da ne zovete majstora, naoružajte se strpljenjem.
Priprema podloge za farbanje stolarije je više od pola posla. Od nje će zavisiti izgled, kvalitet i dugotrajnost zaštite drveta. Ako je stolarija prefarbavana više puta ili je ispucala na mnogo mesta, boja mora da se skine do drveta. Na mestima gde farba čvrsto stoji, potrebno je samo izbrusiti (matirati) finom šmirglom, kako bi se novi sloj boje bolje uhvatio.
Staru farbu je moguće skinuti na nekoliko načina. Najbolje je da koristite fen sa vrućim vazduhom koji je veoma efikasan. Treba voditi računa da vruć vazduh ne usmeravate prema staklu jer će pući i treba paziti da se drvo ne pregreje. Ukoliko postoji više slojeva farbe možda nećete uspeti da ih sve skinete odmah, nego ćete morati da ponovite „feniranje“.
Ako se na stolariji pojave pukotine ili rupe, možete ( morate ) da ih popunite gitom ili smesom drvene piljevine i lepka. Kada je i to gotovo, na red dolazi grubo šmirglanje. Ovo je bitan deo posla zbog toga što tako odstranjujete ostatke farbe i izravnavate podlogu. Za brušenje koristite šmirgl papir granulacije 80. Brusite duž godova, odnosno linije drveta, nikako popreko. Ako šmirglate ručno, biće to mukotrpan posao, pa je bolje da pozajmite neku od vibracionih mašina za šmirglanje. Kada dobro sve izbrusite, spremni ste za sledeći korak, a to je gitovanje drvene stolarije.